خوراک آسیایی توفو و بروکلی

این دستور با الهام از این ویدیو گرفته شده. اگر دسترسی دارین میتونین ویدیو را ببینین ولی من مواد را کمی تغییر دادم.

مواد لازم:

۱پیاز قرمز یا زرد یک عدد

۲توفوی سفت یا خیلی سفت یک پاکت

۳هویج یک یا دو عدد

۴کلم بروکلی ۵۰۰ گرم

۵سس سویا یا تمری سه قاشق غذاخوری

۶آب سبزیجات (براث گیاهی) یک پیمانه

۷سس چیلی یک قاشق غذاخوری

۸سس سیر و کنجد یک یا دو قاشق غذاخوری

۹روغن کنجد یک دوم قاشق چای خوری (اختیاری)

۱۰کنجد

۱۱یک قاشق چای خوری نشاسته ذرت که توی دو قاشق غذاخوری آب حل کرده باشین

ابتدا توفو را لای چند لایه حوله کاغذی به مدت ۳۰ دقیقه بزارین و فشار بدین که آبش گرفته شه. بعد مکعبی خرد کنین و توی روغن گیاهی سرخ کنین. هر طرف ۲ دقیقه کلا این مرحله ۴۵ دقیقه بیشتر طول نمیکشه لازم نیست همه ی اطراف توفو طلایی شه. بعد توی یه ظرف توفوهای سرخ شده را کنار بزارین.

پیاز را خردکنین. هویج را هم خرد کنین. با  پیاز و هویج را تفت بدین (با شعله بالا، حدود سه دقیقه) . حالا بروکلی ها را اضافه کنین و در ظرفتون را بزارین تا ۳۵ دقیقه با شعله متوسط به بالا تا هویج و بروکلی نرم شه. در این حین برای تهیه سس، آب سبزیجات را با سس چیلی و سس کنجد (و سیر)  و سس سویا مخلوط کنین. طعم سس را بچشین اگه خواستین طعم سس تند تر شه سس چیلی اضافه کنین اگر شیرین تر دوست دارین سس کنجد و سیر را بیشتر کنین.

حالا روغن کنجد و سس را به بقیه مواد اضافه کنین با شعله بالا تفت بدین به مدت دو سه دقیقه (در ظرف باید باز باشه) حالا توفو را اضافه کنین و بعد از یک دقیقه مخلوط نشاسه ذرت و آب را اضافه کنین یکی دو دقیقه دیگه هم روی گاز بزارین. کمی کنجد اضافه کنین.

دردستوراصلی از ترشی سیر هم استفاده میشه.  من هر وقت ترشی سیر داشه باشم قبل از اضافه کردن بروکلی یکی دو قاشق ترشی سیر هم اضافه میکنم. ولی لازم نیست.

Leave a Comment