مبانی

تفاوت وگنیسم با رژیم گیاهپایه:

وگنیسم یه مجموعه باور و یک نوع انتخاب سبک زندگی است که توی اون از هیچ محصول حیوانی استفاده نمیشود. وگان ها نه تنها محصولات حیوانی (مثل گوشت، ماهی، میگو، عسل) را از رژیم غذاییشون حذف میکنن بلکه در پوشاک و لوازم آرایشیبهداشتی و غیره هم از محصولات حیوانی مثل چرم، پشم، ابریشم، ژلاتین، موم زنبور و چربی پشم(لانولین) استفاده نمیکنن . مهمترین دلیل حقوق حیوانات است چرا که برای تولید محصولات حیوانی از حیوانات استفاده غیر اخلاقی میشود.

افرادی که رژیم غذایی گیاهپایه دارن مواد غذایی حیوانی را از رژیم غذاییشون حذف میکنن و تنها از سبزیجات، میوه ها، لوبیا ها، حبوبات، غلات کامل، مغز ها و بذرها را به صورت کامل یا به صورت حداقل پروسس شده استفاده میکنند. انگیزه این افراد سلامت بدن و اجتناب از بیماری ها سرطان، دیابت و غیره است چون پژوهش های متعددی نشان داده که پروتئین های حیوانی و محصولات لبنی ناسالم هستند.
تفاوتها:
چیپس وگان محسوب میشه یا خیلی از غذاهای پروسس شده مثل گوشت های مصنوعی. وگان ها ممکنه اینها را مصرف کنن ولی افرادی که رژیم گیاهپایه دارن از هر گونه محصول پروسس شده اجتناب میکنن.
افرادی که رژیم گیاهپایه دارند ممکنه در پوشاک و یا محصولات دیگر از محصولات حیوانی استفاده کنن.

تفاوت وگن ها با گیاه خوارها (وجِتِریَن):

گیاه خواران از گوشت و ماهی استفاده نمی کنند. اما از سایر محصولات حیوانی مانند تخم مرغ و محصولات لبنی و عسل استفاده می کنند. من گیاه خورانی را دیدم که در سبک زندگیشون از چرم و خز استفاده نمیکنند اما در مواد آرایشی بهداشتی از موم عسل استفاده میکنند.

تفاوت ماهی خوارها (پِسکِترین) با گیاه خوارها:

ماهی خوارها مانند گیاه خوار ها هستند اما از ماهی استفاده می کنند.

برخی از ماهی خوارها در دوره گذار بین گوشت خواری و گیاه خواری هستند و هدف نهاییشون اینه که گیاه خوار شن. برخی دیگر از ماهی خوارها بر این عقیده ان که همه ی مواد غذایی را نمیشه از گیاهان گرفت و ماهی نسبت به گوشت های دیگر کمتر غیر اخلاقی تر هست!

توجه کنید ماهی اونقدری هم که فکر میکنید سالم نیست. دو سه تا ویدیو از ماهی و میگوهای پرورشی ببینین فکر نمیکنم بخواهین بخورین. ماهی و میگوهای وحشی که توی دریاها و اقیانوس ها هستند هم به دلیل اینکه ما انسانها همه جا را آلوده کردیم سالم نیستند. یادتونه  عکس یه اسب دریایی توی اقیانوس که چوب پنبه را با دمش گرفته بود عکس جنجالی شد.

Comments are closed.